Kliknij, aby uzyskać więcej produktów.
Nie znaleziono produktów
Porównaj0
Kategorie blogów
Ostatnie komentarze
Bez komentarza
Wyszukiwarka blogów

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze oświetlenia LED

Napisany dnia2018-01-11 Przez 3260
Dodaj do Ulubione0

Temperatura barwowa

Barwa światła jakim jest oświetlone dane pomieszczenie ma niewątpliwie duży wpływ na komfort przebywających w nim osób. Jednostką temperatury barwowej jest Kelvin (K). Temperatura barwowa w zakresie 2700-3500K odpowiada barwie ciepłej białej i jest najbardziej popularną barwą stosowaną w przypadku żarówek LED. Im wyższa wartość w skali Kelvina tym chłodniejsza barwa światła.

Współczynnik oddawania barw CRI (Ra)

Wskaźnik CRI (ang. Color Rendering Index) określa zdolność wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Współczynnik CRI wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 do 100. Im wyższy jest współczynnik, tym lepiej oddawane są barwy, a oświetlane przedmioty wyglądają bardziej naturalnie. Przyjmuje się, że światło słoneczne ma wskaźnik CRI równy 100 Ra, co oznacza, że w świetle dziennym barwy są postrzegane w 100% prawidłowo. Wysokiej jakości żarówki LED charakteryzują się CRI na poziomie 80 Ra. Najczęściej w zupełności wystarczające jest Ra powyżej 70.

Ilość lumenów

Lumen (lm) jest jednostką miary strumienia świetlnego, określającego ilość światła emitowanego przez dane źródło światła. Im więcej lumenów tym więcej światła wytwarza dane źródło. Całkowita ilość lumenów potrzebnych do prawidłowego oświetlenia danego pomieszczenia zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia pomieszczenia, kolor ścian i podłóg, wysokości sufitu, itp.

Ilość cykli włączeń i wyłączeń

Oświetlenie LED jest zdecydowanie mniej wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie w porównaniu do tradycyjnych żarówek czy świetlówek energooszczędnych. Niemniej jednak i w tym przypadku ilość cykli włączeń i wyłączeń jest określona i w dużej mierze zależy od jakości zastosowanych komponentów. Wysokiej jakości oświetlenie LED charakteryzuje się wartością na poziomie około 100 000 cykli.

Żywotność

W porównaniu z innymi źródłami światła oświetlenie LED charakteryzuje się bardzo długą żywotnością. Trwałość diod LED może przekroczyć nawet ponad 50 000 godzin. Nawet pomimo nieznacznego spadku wartości strumienia świetlnego w trakcie eksploatacji, oświetlenie LED może być użytkowane zdecydowanie dłużej niż każde inne źródło światła. Należy jednak pamiętać, że istotny wpływ na żywotność diod LED ma ilość cykli włączeń i wyłączeń, o czym wielu nieuczciwych producentów "zapomina", prześcigając się w podawaniu na opakowaniach swoich produktów coraz dłuższych okresów eksploatacji oferowanych urządzeń.

Klasa energetyczna

Etykieta informująca konsumentów o klasie efektywności energetycznej musi się znaleźć na każdym opakowaniu źródła światła sprzedawanego na terenie Unii Europejskiej. Etykieta pozwala nabywcom porównać parametry różnych urządzeń. Wysokiej jakości oświetlenie LED charakteryzuje się klasą energetyczną A. 

Powiązane artykuły
Zostaw komentarz
Zostaw odpowiedź
Proszę zalogować się, aby dodać komentarz.

Menu

Ustawienia

Utwórz bezpłatne konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się