Kliknij, aby uzyskać więcej produktów.
Nie znaleziono produktów
Porównaj0
Kategorie blogów
Ostatnie komentarze
Bądź pierwszy i wystaw opinię po zakupie produktu.
Wyszukiwarka blogów

Czujnik zmierzchowy a lampy ogrodowe

Napisany dnia2020-09-07 4856
Dodaj do Ulubione1

W naszej ofercie znajdują się zarówno czujniki zmierzchowe jak i zmierzchowo - ruchowe. Czym one się różnią ?

Czujnik zmierzchowy działa wyłącznie na zasadzie wykrywania dnia i nocy (jasno - ciemno). Gdy czujka wykryje noc, przepuszcza prąd i lampa się zapala (najczęściej do wykrycia wschodu słońca i wówczas lampa/lampy gasną).

Czujnik zmierzchowo - ruchowy zaś zaczyna być "aktywny" po zapadnięciu zmroku (często da się wyregulować od jakiej ciemności czujnik ma zacząć działać - zależy od czujnika) i gdy wówczas wykryje ruch, przepuszcza prąd i zapala tym samym lampę (najczęściej na określony czas np. 1min) po czym odcina dopływ prądu i znowu czeka na wykrycie ruchu.

Zupełnie każdą lampę, która nie posiada wbudowanej fabrycznie czujki, można w nią doposażyć. Co bardzo ważne nie musimy wcale do każdej lampy kupować oddzielnego czujnika - przy odpowiednim połączeniu lamp (konkretniej w sposób szeregowy - czyli gdy jeden przewód prądowy przechodzi przez wszystkie lampy na ogrodzie tz. wchodzi do jednej i potem ten sam przewód wychodzi z lampy i idzie do kolejnej itd), wystarczy nam nawet tylko jeden czujnik na cały ogród.

Żeby taki efekt uzyskać, schemat połączenia będzie wyglądał następująco:
DOM (źródło prądu) --- czujnik --- lampa 1 --- lampa 2 --- itd.

Prąd który idzie z domu (gniazdka / instalacji) wchodzi najpierw do czujnika który ów prąd przepuszcza lub blokuje zanim rozejdzie się do lamp na ogrodzie ((jest formą ogranicznika). W dużym uproszczeniu jeśli np. czujnik zmierzchowy wykrywa dzień to zatrzyma prąd i nie przepuści go dalej do lamp, jeśli zaś czujnik ten wykryje zaciemnienie (np. noc) przepuści prąd pozwalając iść mu dalej do lamp. Tyle ile lamp podłączymy jednym obwodem (szeregowo) tyle z nich będzie współdziałać z czujnikiem. Możemy zatem część lamp połączyć z czujnikiem, a pozostałe standardowo czyli pomijając czujnik (taż żeby zapalały się np. na włącznik w domu).

Zaletą rozwiązania z dokupionym czujnikiem zewnętrznym jest to, że możemy go umieścić w zupełnie dowolnym miejscu - nie koniecznie czy samej lampie. Możemy umieścić czujnik gdziekolwiek, tak żeby nie szpecił ogrodu np. przy drzewie lub na werandzie. Potem wystarczy poprowadzić przewód z czujnika do lampy / lamp.

Należy pamiętać jedynie żeby sprawdzić jaka może być maksymalna moc sumaryczna lamp, tak żeby czujnik "udźwignął" takie obciążenie - jest to jednak zazwyczaj duży limit np. 2000W czyli lamp o mocy żarówek LED 10W możemy podłączyć 200sztuk.

Warto również zwrócić uwagę na to żeby czujnik był hermetyczny i posiadał podwyższoną normę szczelności jeśli będziemy montować go na zewnątrz - np. IP65 lub IP44

SPRAWDŹ NASZE CZUJNIKI zewnętrznehttps://ledco.pl/118-czujniki-ruchu-zmierzchu

Zostaw komentarz
Zostaw odpowiedź
Proszę zalogować się, aby dodać komentarz.

Menu

Ustawienia

Utwórz bezpłatne konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się